Adıyaman Tütünü Kalitesi Nedir Ve Nasıl Tanırız?


Adıyaman  Tütünü Kalitesi Nedir Ve Nasıl Tanırız?

Genellikle koyu sarı renginde olur ama bu genel kural değildirFarklı renk tonunda da olabilirSapsarı da olmamasına dikkat edilmelidir bu renkte olan tütün mutlaka kükürtlüdür. Önemli olan liflerin arasında yeşil renkli liflere rastlanır ise o tütün taze ve o senenin tütünüdür. Adıyaman tütünü tamamen doğal hiç bir katkı maddesi kullanmadan yetiştirilip kişiye özel şekilde hazırlanarakisteğe göre kıyım yapılmaktadır.8 farklı tütün çeşitleri ile aynı fiyat ile satılmaktadır. Ancak herkesin damak tadı farklı olduğu için bazıları hafifbazıları ağır bazısı ise orta sever. Ülkemizde yaygınlaşan tütün tüketimi ve üretimi iyice gelişmiştirBirçok bölgelerimizde tütün üretilir fakat bu ilimizin tütünü çok fazla tercih edilmektedir.

Adıyaman Tütünü Tütün Çeşitleri
Adıyaman Tütünü Tütün Çeşitleri

Adıyaman Tütünü Nasıl Yetiştirilir?

Tütünlerin kaliteli yetiştirilmesi için ilk çiçeklerinde üst kısmından kesilmesi yapılmaktadırBu işlem ile altta daha kaliteli yaprakların yetişmesi sağlanır2/3 ay içinde yetişen tütünün kurutulması yapılırFarklı şekilde yapılan kurutma işlemi ile de kıyılma işlemi yapılır. Adıyaman tütünü çok fazla tüketilmektedirOldukça kaliteli olan bu tütün ayrıca birçok farklı ülkelere de gönderilmektedir. Tütünün kaliteli oluşunun nedeni ise güneşli ve toprağında buna uygun olması ile oldukça kaliteli tütün üretimi yapılmaktadırBu ilimizin tütün kullanımının avantajı ise kolay içilmesi ve boğazı yakmaması ile ünlü bir tütün olmaktadır.

Adıyaman Tütünü Tütün Çeşitleri

Adıyaman Tütünü Çeşitleri

Sigara ihtiyacı fazla olan kişiler doyum sağlamak için sert  Adıyaman Tütünü kullanmaktadırÇeşitleri oldukça çok olan tütünün orta sertlikte olan tütünler,  hafif tütünler, tokluk hissi veren sert tütünler bulunmaktadırİçimi oldukça kolay olan sert tütünler doğal olarak tüketiciye ulaştırılmaktadırHiçbir olumsuz etkisi olmayan hafif tütünler ise boğazda yanma yapmaz ve rahatsızlık vermezlerFazla tiryaki olmayan kişiler için bu tütün oldukça idealdir yeterlidirSert ve hafif diyenler için ise orta sertlikte tütün kullanmaktadırBölgenin birçok yerinde kaliteli orta sertlikte tütünler üretilmektedirBölgedeki özellikler nedeni ile fazla kaliteli olan bu tütünün birçok farklı tütün içme alışkanlığına ve zevkine uygundur. Bunun için Adıyaman  bölgesinde üretilen tütünler en fazla tercih edilen tütünler olmaktadır.