Adıyaman Tütünü Nasıl Kullanılır?


Adıyaman Tütünü Nasıl Kullanılır?

Patlıcangiller familyasından olan tütün, bir bitki türüdür. Bu bitkinin yaprakları tütün yapımında kullanılır. Uzun yıllarca insanlar tütünü bu şekilde kullanmıştır. Çiçek açma ve bitki verme süresi için 1 yıl geçmesi gerekmektedir. Bu bir yıldan sonra çiçek açar ve bunlar iki renkte olabilir. Pembe ve beyaz renkle açan çiçeklerin yaprakları oval ve geniş olarak çıkar. Farklı boylarda olan bitki, çiçeklerini haziran ağustos  aylarında vermektedir. Yapı olarak yapışkan ve tüylü bir bitkidir. Bu bitkinin tadı baya bir acıdır ve kokusu kendine özeldir. Yetiştiği yere göre farklı şekillerde olabilirler. Yetiştikleri arazi yetişmelerine uygun ise içimleri de bu yönde daha iyi olabilmektedir. Bunun için bulunduğu ve toprak çok büyük bir öneme sahiptir.

Neden Adıyaman Tütünü Tercih Edilmelidir?

Farklı bölgelerde yetişen bir çok tütün ürünü bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenlerden birisi de Adıyaman tütünüdür. Bir kültür olarak tüketilen tütün bitkisi insanlar tarafından çok fazla ilgiye sahiptir. Kalite bir tütün kullanıcısı iseniz tütünü kullandıktan sonra bir tokluk hissi yaşarsınız. Adıyaman tütünü, tütünlerin içinde en çok tercih edilen ve kalitesi yüksek bir tütün çeşididir. Toprağın kalitesinden dolayı ortaya çıkan bu tütünün içimi de çok kolaydır. Boğazda acı bir tat hissi bırakmaz.  Birçok işlemden geçen tütünlerin yetiştirilmesi oldukça zahmetli bir süreç gerektirir. Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinden çıkarılan tütünler oldukça başarılıdır.

Yak Bir Tütün

Tütünlerin tohumu çok yağlıdır. Bu yağlardan sabun ve boya gibi ürünler üretilebilir. Bu işlevinin yanında insanların tüketmiş olduğu tütün, insanlar üzerinde büyük bir bağımlılığa sebep olur. Bu yüzden sürekli içmeye ihtiyaç duyulur. Bu bağımlılık sebebiyle kullanılan tütünlere çok dikkat edilmelidir ve kaliteli olanlar tercih edilmelidir. Kalite bakımından başı çeken Adıyaman tütünü kullanımı ülkemizde olduğu kadar, dünya tarafından da tercih edilmektedir. Fiyat olarak da oldukça avantajlı ve hesaplıdır. Normal marketlerde satılan sigaralardan daha az zararlıdır. Buna en marka diyebileceğiniz sigaralarda dâhildir. Marka sigaralardan daha az maliyete sahip olan bu tütünde daha az zararın olmasının sebebi ise, marka sigaraların içinde bulunan karbon monoksit’in tütünün kendisinde değil, diğer zararlı maddelerde olmasıdır. Bağımlı iseniz ve diğer marka sigaraları kullanıyorsanız, gördüğünüz zararı yok edemezsiniz ancak Adıyaman tütünü kullanarak en aza indirebilirsiniz.