Adıyaman Tütünü Nasıldır ve Özellikleri Nedir?


Adıyaman Tütünü Nasıldır ve Özellikleri Nedir?

Adıyaman tütünü dünyanın en kaliteli tütünü diyebilirim. Tütünün üç çeşidi bulunmaktadır. Bir numara, iki numara ve üç numara, bir numara çok hafif içimlidir. Nikotin olarak düşüktür. İki numara orta içimdir. Üç numara ise sert bir tütün cinsidir, içimi de ağırdır. Bu tütün çok temiz ve saftır, çünkü hiçbir katkı maddesi yani kimyasal barındırmamaktadır. Zaten saf tütünün o kadar zararı yoktur. Asıl sigaranın zararları içine katılan kimyasal katkı maddelerinden kaynaklanmaktadır. Tütün normal olarak tarlada yetişir, hasadı yapılır. Sonra yıkanır kurutulur ve kıyılır, saf tütün olarak ta içime sunulur. Tütünün asıl merkezi Adıyaman Çelikhan dır. Adıyaman da en kaliteli içimi olan tütün Adıyaman’ın Çelikhan kazasında yetişmektedir.

Adıyaman Tütünü Tütün Çeşitleri

Has Tütün Nedir?

İçerisinde kesinlikle hiçbir kimyasal katkı maddesi bulunmayan tütün has tütündür. Adıyaman tütünü, kesinlikle hiçbir katkı maddesi içermemektedir. İçim kalitesi çok hoş olan Adıyaman bölgesinde üretilen tütünler, Türkiye genelinde kullanılmaktadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun mutlaka Adıyaman’ın meşhur tütününün çeşitlerini bulabilirsiniz. Ancak bazı çiftçiler tütünün kalitesini bozmaktadır. Tütün alırken buna dikkat etmek gerekir. Tütün çabuk sararsın rengi daha sarı olsun diye kükürt kullanmaktalar. Tütünün külü saf beyaz ise o tütünde katkı maddesi kükürt bulunmamaktadır. Ancak tütünün külü siyah olursa, içimi kötü olursa, o tütünde kükürt vardır ve hoş bir içimi yoktur. Has tütün içtiğinizde sanki sigara içmemiş gibi hissedersiniz kendinizi.

Tütünün, Ekonomik Boyutu Nedir?

On yedi yıllık tütün tiryakisi olarak, normal sigaradan, vazgeçip tütüne başladığımda cebimden para eksilmez oldu. Sigara içmekteyken günde iki buçuk paket sigara içiyordum. Son sigara fiyatlarına göre ve en ucuz sigara fiyatına göre hesap yaparsak günlük otuz lira sigara masrafım oluyordu. Oysa Adıyaman tütünü kullanmaya başladığımda, günlük bir paket rahatlıkla yetiyor ve bir paket sigara üç, üç buçuk liraya mal oluyor. Yarım kilo tütün on beş gün idare ediyor, buda tütünün maliyetini baya düşürüyor. Yarım kilo tütün şu an elli liraya yakın mal olmaktadır. On beş gün sigara aldığınızı düşünürseniz. Dört yüz elli lira tutmaktadır. Hem ekonomik, hem de daha az zarar veren sigara içmek isterseniz, gerçek katkısız sigara budur.