Adıyaman Tütünü Tadı Nasıldır?


Adıyaman Tütünü Tadı Nasıldır?

Adıyaman tütünü daha doğrusu tam adıyla söylemek gerekirse Adıyaman Çelikhan tütünü en kaliteli tütün olarak bilinir. Renk olarak koyu sarı rengindedir. Zaman zaman liflerin arasında yeşil renge rastlanır ki, bu durum bu tütünün o senenin tütünü olduğuna işarettir. Adıyaman Çelikhan tütünü deyim yerindeyse bal gibi kokar, zaten özelliği ve diğerlerinden farkı da budur. Tütün çuvalından resmen bal kokusu alınır.

Bir Tütün Nasıl Olmalıdır?

Bir tütün kesinlikle sertleşmiş ve taşlaşmış olmamalıdır. Toz oranı yüksek olmamalıdır. Her tütünden toz mutlaka çıkar fakat toz genel anlamıyla atık olduğundan içilmez. Tütünde damar fazla olmamalıdır. Tütüne bakıldığında geniş kısımlar görülür. Yaprakları incedir. Fazla sulanan tütün damarlı olur ve içimi iyi olmaz. Satın alınacak tütün nemli olmamalıdır. Nemli tütün çabuk bozulur, kuru tütün sarılamaz ve acı olur. Her iki şeklinde de içim olumsuzdur. Adıyaman tütünü herhangi bir katkı maddesi kullanılmadığından içilebilen bir özelliktedir. Kıyılmış tütün olarak bir tüketici kitlesine sahiptir. Bu kalite sayesinde bu sektör ithal tütün talebinin azalmasına dolayısıyla döviz kaybının önlenmesi söz konusudur.

Bir Tütünün Kaliteli Olması İçin Hangi Kriterler Gereklidir?

Bir tütünün kaliteli olması için yaprakların özenle toplanarak kıyılması gereklidir. Uygun arazi tütün bitkisinin iyi yetişmesinde en önemli detaydır. Tütünler el ile ve günün ilk saatlerinde toplanmalıdır. Tütün kurutulmaları güneşte ya da ambarda gerçekleştirilir. Kurutulma işleminden sonra yaprakların sarınması için ayarında bir nemlendirme gereklidir. Bu işlemlerin başarılı yapılması demek kaliteli tütün elde edilmesi demektir. Adıyaman Tütünü dünyanın en kaliteli tütünleri arasındadır. Tütünün içerisinde süper lüks ve süper hafif tütünler yanında sert olarak tercih edenlere sert tatlı tütün bulunur. Bu tütünün kaliteliliğinin sebebi sert bir tütün olmasıdır. İçimi yüksek oranda olup aynı zamanda tokluk yaratır. Sigara tiryakisi olup ta az sigara içmek isteyenler bu tütünü tercih ederler, çünkü tütünü acıdır ve boğazı yakar. Bunun yanı sıra içeriğine keyif alabilmek adına aromalı tütünlerde tercih edilebilmektedir. Böylelikle bir aroma tadı alınır. Kalite ve içim özellikleri açısından farklılık yaratan Adıyaman tütününde farklı maliyetlere ve zevklere hitap etme özelliği vardır.