Neden Adıyaman Tütünü Tercih Etmeliyiz?


Neden Adıyaman Tütünü Tercih Etmeliyiz?

Tütünün kurumuş yapraklarından fayda sağlanmaktadır. Bir yıl içerisinde yetişen bir kültür bitkisidir. Tütün mamulleri sanayisi için bu yaprakların kurutulmuş hali bir hammaddedir. Tütün piyasası serbest bırakılmıştır ancak denetlemeye ve gözetime hala tabidir. Tütün, birçok bölgemizde yaygın olarak yıllardan beri bulunmaktadır. Milli gelir bakımından da ekonomiye katkısı oldukça fazladır. Farklı şekillerde tütün üretimi yapılsa da genel olarak ülkemizdeki şekli, güneşte kurutularak yapılmasıdır. Bu sayede şeker ve nikotin seviyesi düşük olmaktadır. Tütünün yaygın olan bir alanı olsa da ve yıllardır bu geniş çaplı üretim devam etse de Adıyaman tütünü özellik ve kalitesiyle oldukça ün salmıştır. Ülkemiz tütün üretimi konusunda oldukça başarılı olsa da bu alanda en çok rağbet Adıyaman tütününe gösterilmektedir. Çünkü bu tütünde kolay içim özelliği, kaliteli bir yapı, acılık bırakmayan bir tat yakalamak mümkündür.

Adıyaman Tütünü Neden Farklıdır?

Adıyaman tütünü her şeyden evvel içilme yönünden oldukça uygun olan bir tütündür. İçerisine hiçbir katkı maddesi konulmadan da içilebilmektedir. Bu özelliği sayesinde oldukça geniş bir tüketici kitlesine sahiptir. Bu geniş kitle sayesinde hem tütün üretimi gelişmekte hem de ithal olarak dışarıya para kaçırmak yerine, bu para ülkemizde kalmaktadır. Bu durum döviz kaybının önlenmesi demektir. Bu da ekonomi için oldukça olumlu bir durumdur. Ayrıca tütün için toprak ve iklimin önemi de düşünülürse, Adıyaman bu alanda da oldukça elverişli konumdadır. Bu sayede yetişen tütün içimde kolaylık sağlamakta, boğazda acı bir tat bırakmamaktadır. Adıyaman tütünü tüm bu özelliklerle sahip olduğu ünü sonuna kadar hak etmektedir.

Kaliteli Tütünün Adı Adıyaman Tütünü

Ülkemizde pek çok alanda tütün yetiştirilmesi yapılabilmektedir. Fakat Adıyaman tütünüen çok rağbet gören ve kalitesiyle ön plana çıkmış bir tütündür. Bu bölgede oldukça kaliteli tütünler yetiştirilmekte ve yetiştirilen tütünler sorunsuz olmaktadır. Bu sayede oldukça geniş bir tüketici kitlesi oluşmakta ve bu tütün hem ülkemizde pek çok yere hem de başka ülkelere yollanmaktadır. Bu durum ekonomi açısından da oldukça olumludur. Ayrıca tütünlerin içerisinde bulunan yağlar sabun ve boya üretiminde de kullanılmaktadır. Bu yönüyle de farklı bir alana fayda sağlanılmaktadır. Ülkemizde kaliteli tütün üretimi oldukça başarılıdır. Bu alanda en büyük rağbeti de Adıyaman tütünü görmektedir.

Adıyaman Tütünü Tütün Çeşitleri